Subotica posjeduje secesijske nasljeđe prvog reda

SUBOTICA U SRCU
Typography

Subotica je član Mreže gradova secesije od 2013. godine, u suradnju sa Pokrajinskim sekretarijatom za kulturu i u studenom 2015. godine bila je domaćin Generalne skupštine Mreže gradova secesije koju čini savez 20 gradova koji više od 15 godina surađuju na promociji secesije.
Planovi Mreže su poboljšanje djelovanja čiji je cilj podizanje svijesti u pogledu na vrijednosti secesijskog nasljeđa i proširivanje dosega među europskim stanovništvom. Planovi uključuju i četverogodišnji program posvećen unutrašnjosti secesijskih građevina i nekoliko projekata koji se odnose na rad sa školama.


Potpredsjednik Mreže gradova secesije Llius Bosch Pascual izjavio je u Barceloni da Subotica posjeduje secesijske nasljeđe prvog reda i da je to je čini posebnom u istočno-europskom regionu, kao i da je važno da ono bude zaštićeno, održavano i promovisano kako bi ovaj region postao privlačan turistima.
"Ako se bude dobro reklamirao, ovaj region bi nesumljivo bio veoma privalačan turistima. Prevashodno je bitno da ovo nasljeđe bude dobro zaštićeno, obnovljeno, održavano i vrednovano od strane gradskih vlasti i da se poduzimaju pozitivni koraci u tom smjeru. Gradovima regije koji imaju secesijske nasleđe kao što su Subotica, Szeged ili Temišvar mogli bi sarađ na ostvarivanju zajedničkih ciljeva i imali bi koristi od pristupanja jednom takvom pothvatu ", rekao je Boš Paskval agenciji Beta.
Prema njegovim riječima secesija nasleđe koje je u prošlosti ignorirano, čak i prezirani, od 20-tih do 90-tih godina prošlog stoljeća i da Mreža ima bitnu ulogu u podizanju svijesti u pogledu na bitne vrijednosti ovog umjetničkog pokreta.
"Za Mrežu je bitno da se Subotica nalazi u njenom članstvu jer se ovim proširuju zemljopisne granice organizacije u istočnoj Europi, koja predstavlja područje gdje je secesijski nasleđjoš više zaboravljeno nego na zapadu", rekao je Boš Paskval.
Predstavnik Vijeća za zaštitu i valorizaciju kulturnog i nepokretnog nasljeđu stilu secesije Grada Subotice Igor Halasević rekao je agenciji Beta da je članstvo Subotice u Mreži gradova secesije važno zbog međunarodne promocije kulturnog nasljeđa.
"Benefiti su teško opipljivi u svakodnevnom životu, ali dugoročno gledajući, vidljivost na europskoj razini je jako važna jer je Mreža 2014. godine na sastanku u Ljubljani dobila certifikat Kulturne rute Vijeća Europe", kazao je Halasević.
On je rekao da Subotica sudjeluje u četvrogodišnjem znanstveno-istraživačkom projektu "Insajd art nuvo", koji provodi Udruga građana "Autentik Vojvodina", a koji se vezuje za interijer, stilove i obilježje secesije, te da na taj način Subotica predstavlja jedinstven primjer u Srbiji suradnje civilnog sektora i kulturnih institucija grada.