Piše: Michael Ilić
Izjavama se unaprijed žigošu stranke nacionalnih manjina gdje na žalost prema kriterijima beogradskih stranaka spada i hrvatska DSHV
Prošle u četiri godine i došlo vrijeme pokrenuti novi ciklus općih izbora u Srbiji te opet pratiti i uživati u teatralnosti demokracije na djelu. Hrvatska zajednica u Srbiji se odlučila u ovogodišnjoj predstavi držati se svog ustaljenog, provjerenog sistema. Upad u koaliciju, sa svim strankama u zemlji sa demokracijskim prefiksom u nazivu i statutu.
Racionalizacija u javnom sektoru u Subotici na veliku štetu Hrvata?
Demokratski savez Hrvata u Vojvodini, nakon objave Odluke o maksimalnom broju zaposlenih na neodređeno vrijeme u javnom sektoru u Subotici, želi ukazati na to da je urađena bez ozbiljnih analiza i planova. Predsjednik DSHV Tomislav Žigmanov objavio je na twitteru da je ona na veliku štetu subotičkih Hrvata „Najavljena racionalizacija i otpuštanje radnika u javnom sektoru u Subotici bit će na veliku štetu Hrvata. Čak i ovdje smo neravnopravni!“.
Racionalizacija zaposlenih u javnom sektoru je prioritet Vlade Srbije, protiv čega DSHV nema ništa protiv, jer se njome hoće racionalizirati broj i vrsta poslova te smanjiti broj zaposlenih. Osim što bi trebala postati predmetom stalnih nastojanja u javnom sektoru, navedena zadaća racionalizacije zahtijeva daleko veću ozbiljnost u pripremi i realizaciji od onoga što je učinjeno u Subotici, ističe u priopćenju predsjednik subotičke Podružnice DSHV–a Ivan Ušumović.
DSHV izražava strah da spomenuta Odluka predstavlja odraz sile pojedinih političkih partija i da je donesena radi namirivanja usko stranačkih interesa, pa čak i nacionalno sebičnih ciljeva, što kod Hrvata u Subotici izaziva strah, jer će, kako sada stvari stoje, u najvećem broju ostati bez zaposlenja.
Zasjedanje Skupštine grada zakazano je za četvrtak, 4. veljače, u Velikoj vijećnici Gradske kuće, s početkom u 9 sati. Na dnevnom redu je utvrđivanje viškova zaposlenih koji su u stalnom radnom odnosu, a Skupštini je predloženo da se u subotičkom javnom sektoru broj stalno zaposlenih smanji sa sadašnjih 2.554 na 2.373 odnosno da se 181 radnik u javnom sektoru proglasi viškom.
Hrvatske novine
Intervju: Stanko Krstin predsjednik Unije poslodavaca Vojvodine, vijećnik Hrvatskog nacionalnog vijeća
Diskriminaran sam jer sam Hrvat
Na press konferenciji organizovanoj od strane Hrvatskog građanskog saveza (HGS) član HGSa, predsjednik Unije poslodavaca Vojvodine, vijećnik Hrvatskog nacionalnog vijeća Stanko Krstin izjavio je da je ponovo diskriminiran zbog svoje nacionalne pripadnosti. Krstin, vlasnik poduzeća Pre-Print kojem od 2008. godine traju sudski sporovi, u izjavama za medije je ranije rekao da je na meti nacionalista koji su ga optužili da je „hrvatski obavještajac“ a na fasadi njegove tvrtke ranije su mu bili napisali „Ustaše, van!“. Nacionalisti ga optužuju da svojim pogonima „truje“ djecu, građane i golubove u naselju Salajka u Novom Sadu. Krstin je u nekoliko navrata prosvjedovao ispred zgrade novosadskog suda i ispred Agencije za borbu protiv korupcije, kada je nosio transparent „Privrednici, plaćajte reket da ne prođete kao ja“.