Knjiga „Čajka“, autorke Nade Ostrogonac iz Subotice: Ima još nade za sve nas
- Font size: Larger Smaller
- Hitova: 1619
- Pretplata na ovaj zapis
- Ispis
- Bookmark
Rukopis nas vodi u svet tajni, na samoj granici između života i metafizike, koje se prepliću u svakodnevnom životu junaka, naizgled različitih u svakom smislu, a opet, skladno vođenih nevidljivom rukom samog Stvoritelja
Književno delo je nastalo na osnovu istinitog događaja. Kroz pojedina mesta i likove provejava duhovno povezivanje, multietničko i multikulturno, sa elementima nadrealnog.
Za junake različitih priča, paradigmu predstavlja priroda, sva živa bića i sile koje se ne mogu objasniti fizičkim zakonima, a opet, prisutne u svakom od nas, utiču na donošenje važnih životnih odluka. Često puta, u kontradikciji sa sobom, osluškuju glasove sudbine, sledeći tako porive koji ih kao putokazi usmeravaju u željenim namerama.
Na jedan čudesan, metafizički način, reka Drina je spojila i umrežila nekoliko područja i gradova, među kojima je i Subotica.
Svi akteri imaju glavne uloge, bore se za svoju ljubav, zdravlje i svet oko sebe.
- Nada, junakinja sa severa Bačke, proživljava sreću i nesreću, tražeći lek i utehu u sakralnim objektima, Na “Bunariću”…na Paliću… na drugom svetu;
- Jovan umire u Drini, vraće se u Jerusalem i potom, u nepogodama, spasava živi svet;
- Nenad pobedjuje tešku bolest, verujući u sebe i nemoguće, što se na kraju i ostvaruje..
Sve su to priče iz svakodnevnog života, u koje su vešto utkani dodiri i paralele, sa težnjom, da se mali čovek Oboži u sudaru sa vlastitim željama i surovom realnošću.
“Čajka” na ruskom jeziku, u prevodu znači galeb. Ta ptica je sinonim za slobodu, kojom svako od nas raspolaže, a čitaocu pruža uvid u nekoliko uzbudljivih priča, kao i neospornu duhovnost.
Svaka rečenica je filigranski brušena, bez primesa vulgarnosti, tako da je sasvim prihvatljiva za sve odrasle uzraste.
Nad Ostrogonac, autorka
Mišljenje o knjizi „Čajka“, autorke Nade Ostrogonac iz Subotice:
Rukopis nas vodi u svet tajni, na samoj granici između života i metafizike, koje se prepliću u svakodnevnom životu junaka, naizgled različitih u svakom smislu, a opet, skladno vođenih nevidljivom rukom samog Stvoritelja.
Tako čine predivnu tapiseriju, utkanu u prirodne pojave i druga živa bića, nad kojima se treba ozbiljno zamisliti.
Knjiga je u isto vreme zabavna, sa temama iz običnog života, za mene čak i senzacionalna. U pojedinim delovima podseća na modernu bajku, kao pravo osveženje u ovim sumornim vremenima.
Može se reći je „Čajka“ ljubavna, lirsko-epska pesma, napisana u prozi, sa neobičnim raspletima. Specifičan književni izraz daje poseban šarm ovom delu, oblikovanom mudrostima i iskustvom same autorke.
Svakako je to jedno vredno i maštovito kulturno delo, koje osim književnog izraza može da posluži kao libreto i za neka druga umetnička ostvarenja.
Eva Szadeczky lektorka
Roman „Čajka“, od autorke Nade Ostrogonac, novinarke iz Subotice.
Pošto sam pročitao Nadinu knjigu, ja sam se ponovo zaljubio u prirodu i u jednu ženu.
Tog dana, još pod dubokim dojmom, izašao sam na ulicu i počeo da skupljam plastičnu ambalažu i najlon vrećice što su landarale po trotoaru. Dok sam to radio pored mene se stvorila jedna prelepa žena:
- Baš ste vredni, rekla je.
- Branim prirodu od bahatih ljudi, odgovorio sam.
- Na to me je podstakla jedna spisateljica. Skoro da sam zaboravio miris jeseni i popalog lišća kad nagrne sa svih strana i učini da nam život bude ljepši, barem dok hodamo po toj živopisnoj tapiseriji, satkanoj od svih mogućih preliva i nijansi žute, braon i crvene boje. Upravo sad, do mene dopire blagi miris majkine bundevare, posute cimetom i vanilin šećerom i još vidim jednog dečaka kako trči za kolima punih zlatnih kukuruza i nasmijanih suncokreta.
U moje misli doleprša i jedna Spomenka. Bila je to lepa žena, izgledala je skoro kao Vi. Kosa boje žita, tanak struk i suknja tik iznad kolena. Još se sećam njenih koraka, tog uličnog valcera što i sad u mom srcu odjekuje. Tup, tup, igra tanka štikla, veselo poskakuje, dok moje srce hvata taj isti ritam i mahnito kuca, kako ne bi izgubilo njen korak.
Nikad nisam mogao da pogodim kad će me pogledati i ljupko se osmjehnuti, tako da sam svaki put, iznova, kao katapultom bio izbačen iz ravnoteže, daleko iznad varoške kuće.
- Eh, mila moja, izvinite što Vas zadržavam, pravdao sam se.
- Nikako, samo imala bih jednu molbu, ako možete da mi nekako nabavite tu knjigu.
- Ukoliko mi date svoj broj telefona, lično ću Vam je dostaviti. Kako Vam je ime, mlada damo?
- Dijana.
Uzela je olovku, nešto nažvrljala i baš u tom u deliću sekunde ruke su nam se dotakle. Osetio sam blagi emotivni udar, dok je ona sva zanosna i lepršava nastavila svoj put.
Zabezeknut, još sam blenuo za njom, kad se iznenada okrenula, dotrčala i poljubila me.
Ima još Nade za sve nas, srdačno,
dipl. oec. Davor Saćer