Središnje slavlja proslave 114. „Dužijance” je održano 11. kolovoza u Subotici.
Središnje slavlje proslave „Dužijance 2024.” počelo je u crkvi sv. Roka. Ondje je prigodnim obredom župnik mons. dr. Andrija Anišić ispratio i blagoslovio bandaša i bandašicu. Oni su iz te crkve na svečanim zapregama, u pratnji svojih pratitelja te bandaša i bandašica iz Tavankuta, Đurđina, Žednika, Male Bosne, Mirgeša, Bajmaka pošli u katedralu na misu zahvalnicu, noseći sa sobom „krunu“ napravljenu od žita kao simbol Dužijance.
Euharistijsko slavlje počelo je blagoslovom žitnih klasova koji su pod misom podijeljeni svim sudionicima slavlja kao uspomena na ovogodišnju „Dužijancu” i kao poticaj da u obiteljima, čuvajući taj blagoslovljeni klas, mole Božji blagoslov za sve usjeve. Svečanu misu zahvalnicu u katedrali bazilici Sv. Terezije, s duhovnog aspekta svakako je najvažniji dio proslave „Dužijance”.
Svečano euharistijsko slavlje, središnja zahvalnost Bogu na ovogodišnjim plodovima žetve predvodio je biskup Subotičke biskupije Franjo Fazekas.
Biskup Franjo Fazekas je rekao: “Žetva je velika, a radnika malo’. Dva puta On umnaža kruh za mnoštvo. Govori o mrvicama kruha koje padaju sa stola bogataša, a ne dolaze do gladnih usta siromašnog Lazara. Govori o kruhu, kojega ima dovoljno i u izobilju u očinskoj kući, čega se prisjeća izgubljeni sin koji je otišao u tuđinu što i u njemu rađa nostalgiju za ocem. Kraljevstvo nebesko uspoređuje se kao kada žena uzme kvasac i zamijesi ga s tri mjere brašne dok sve ne uskisne. Napokon, Isus nam govori o samom sebi kao pšeničnom zrncu koje mora umrijeti. Zašto ta posebna naklonost prema stvorenju kruha? Vjerojatno je Isus htio ljude pripremiti da ga jednog dana prepoznaju u kruhu njegove euharistije. Kao da je On sam u zadnjim godina s ljubavlju pripremio posudu za posvećivanje hostija u kojoj će se čuvati Njegovo tijelo. Bilo bi dobro i lijepo, čak i spasonosno kada bi naša zahvala dragome Bogu za svakidašnji kruh kao za nebeski kruh bila zajednička i jedinstvena ovdje u našoj Subotici. Svakako trebamo uključiti i tu nakanu u ovu svetu misu, te moliti, biti strpljivi i nadati se da će se to jednoga dana i obistiniti.”
Bandaš Slađan Bošnjak i Lucija Ivanković Radaković prinijeli su na oltar krunu, kruh i žitni vijenac koji predstavljaju simbole Dužijance, dok su mladi u nošnji prinijeli darove u znak zahvalnosti Bogu za sve darovano.
Nakon svečanog euharistijskog slavlja, uslijedila je svečana povorka sudionika „Dužijance“ od katedrale do glavnog gradskog trga. Koračajući i pjevajući subotičkim ulicama prema središnjoj svečanoj bini, koja je bila postavljena na platou ispred stupova nekadašnjeg Narodnog kazališta, članovi folklornih društava i skupina bili su praćeni pljeskom građana koji su nazočili vrhuncu ovogodišnje proslave završetka žetelačkih radova.
Ovom prigodom nazočnima se obratila i saborska zastupnica u Hrvatskom saboru i predsjednica Hrvatskog nacionalnog vijeća Jasna Vojnić, koja je obraćajući rekla: “Poštovani pripadnici drugih zajednica koji poštujete Bunjevce Hrvate u vašoj Subotici, poštovane kolege saborski zastupnici koji ste danas vraćeni s granice i niste mogli doći na Dužijancu, poštovani svi vi, koji ćete učiniti da ovo bude zadnji put da se takvo što dogodi i da će želja za istinskim pomirenjem Srpskog i Hrvatskog naroda konačno doći iz dubine svakog od nas. Poštovana zemljo u kojoj su Bunjevci Hrvati rođeni, poštovana Matico koja činiš napore da se naš trag na ovim prostorima ne zatre, poštovani vi koji ćete učiniti da ova velebna manifestacija bude na listi nematerijalne kulturne baštine Republike Srbije, poštovani Bunjevci koji duboko u sebi osjećate svoje podrijetlo, poštovani vi koji ste spremni svoju radost dijeliti s drugima, dobro nam došli. Neka naša zahvala Bogu za darove nikad ne presuši. Neka živi naša Dužijanca i neka je blagoslovljeno svako zrno koje predaje svoje postojanje zarad zajedničkog nam i jedinog kruha”,.
Slavlje „Dužijance“ završilo je predajom somuna, blagoslovljenog kruha koji su ovogodišnji bandaš Slađan Bošnjak i bandašica Lucija Ivanković Radaković, iz Subotice, ponijeli iz crkve i predali ga pomoćniku gradonačelnika Subotice Srđanu Samardžiću.
Slavlje "Dužijance" završilo je navečer „Bandašicinim kolom“ na Gradskom trgu. To veselje svečano su otvorili bandaš i bandašica koji su pozvali sve u kolo.
Najveća ljetnja svetkovina bačkih Hrvata
U Subotici su u povodu Dužijance tijekom nekoliko mjeseci organizirane mnogobrojne priredbe s bogatim i raznovrsnim programom. Kao i svake godine "Dužijanca" počinje na blagdan Svetog Marka Evanđeliste, 25. travnja blagoslovom žita i održavanjem mise u crkvi sv. Josipa Radnika u Đurđinu. Obilježavanje dužijance je nastavljeno nizom manifestacija: U dvorištu župe sv. Josipa Radnika u Đurđinu uoči blagdana sv. Ivana Krstitelja (Cvitnjaka) održana je manifestacija „Priskakanje vatre“, "Natjecanje u pucanju bičevima". Na njivi pored crkve Svetog Josipa Radnika, u Đurđinu, održano je "Natjecanje risara", jedna od najatraktivnijih manifestacija u okviru Dužijance, a proslave su organizirane i u Mirgešu, Bajmaku, Đurđinu, Maloj Bosni, Tavankutu i Žedniku.
Zahvaljujući Udrugi bunjevačkih Hrvata, "Dužijanca" sada traje cijele godine te je „Dužijanca“ najvažnija turistička atrakcija grada Subotice. Proslava 113. "Dužijance" zahvaljujući velikom trudu članova Udruge bunjevačkih Hrvata „Dužijanca“ kao organizatora, pamtiće se zbog bogatog višemjesečnog programa na najvišoj razini i što su pokazali da subotički Hrvati imaju znanja i snage organizirati „Dužijancu“ i jasno su pokazali da je „Dužijanca“ najveća ljetna svetkovina Hrvata na ovim prostorima kao i grada Subotice